Lavabo Batarya Baglantısı Nasıl Yapılır ? Batarya Yüksekligi Ne Kadar Olmalı ?

Lavabo Batarya Baglantısı Nasıl Yapılır ? Batarya Yüksekligi Ne Kadar Olmalı ?

Bataryalar sıhhi tesisat sistemlerinden sıcak ve soguk suyuistenilen oranlarda karıştırarak akıtabilen armatürlere batarya denir.Gerektiginde sadece sıcak su veya soguk su akıtabilir.Batarya çeşitleri kullanıldıkları yerlere göre adlandırılır.

 • Lavabo bataryası
 • Banyo bataryası
 • Eviye bataryası
 • Bide bataryası

Lavabo bataryası montaj şekline göre duvar tipi ve ankastre tipi olmak üzere iki çeşittir.Lavabo üstünemontaj  edilen bataryalardır.Baglantı agızları eksenleri yerden 1100 mm yükseklikte monte edilir.Lavabo yerden 800-850 mm yükseklige montaj edildigine göre lavaboyla arasında  100-150 mm boşluk vardır.

batarya montajı nasıl yapılır

Batarya montajı nasıl yapılır ?

Duvar tipi banyo,duş bataryaları duvara monte edilir.Montaj resimleri altta mevcuttur.

duvar tipi batarya montaj resmi

Bataryalar seramik tesisat malzemesi üzerine veya duvara monte edildikleri için montaj ölçüleri dikkate alınır.Montaj ölçülerinde, varsa önce üretici firmanın montaj ölçüleri dikkate alınır.Yoksa bilinen montaj ölçüleri uygulanır.

 • Eviye ve lavabo için duvar tipi bataryanın yüksekligi 1100 mm’dir.
 • Banyo için duvar tipi bataryanın yerden yüksekligi 750mm’dir.
 • Bide için ankastre batarya ara muslugunun yerden yüksekligi 150 mm’dir.
 • Lavabolar için ankastre batarya ara musluklarının yerden yüksekligi 410-550 mm’dir.

Fotoselli bataryalarda mevcuttur.Işıkla uyarı sistemi vardır.Pilli fotoselli armatür çeşidine göre 6-9 volt alkalin pille çalışır.Armatür pilleri bitince veya akım kesilince su akışı yapmaz.

 

 

Gelen arama kelimeleri

  https://www mekanikci com/lavabo-batarya-baglantisi-nasil-yapilir-batarya-yuksekligi-ne-kadar-olmali html, lavabo bataryasi montaji, https://www mekanikci com/lavabo-batarya-baglantisi-nasil-yapilir-batarya-yuksekligi-ne-kadar-olmali html#:~:text=Lavabo bataryası montaj şekline göre 100-150 mm boşluk vardır
Sponsorlu Bağlantılar
|
Pin It

One thought on “Lavabo Batarya Baglantısı Nasıl Yapılır ? Batarya Yüksekligi Ne Kadar Olmalı ?

 1. Merhaba, verdiğiniz bilgiler benim için çok faydalı oldu, bunun için size teşekkür ederim. Sizden kullandığım ankastre duş bataryası hakkında yardım istiyorum, şöyle açıklamaya çalışayım. Kullandığım batarya Artema T4 serisi (A40639) bir batarya. İnternetten yaptığım aramalarda kullandığım model hakkında bilgiye rastlayamadım. Tabiki Artema servisinden bilgi almak en doğrusu olur fakat ben size de sormak istedim. Ben bu modelin debisini yükseltmek istiyorum. Başka modellerde debi yükseltmek için çevirilen bir vida olduğunu gördüm fakat benim modelimde bu maalesef yok. Su tasarrufu amaçlı bu modeller fabrika çıkışında düşük basınç ayarlı olarak geliyor sanırım fakat bu benim kombimi çalıştırmaya yeterli değil. Acaba bu konu hakkında bana bilgi verebilirmisiniz ? Saygılarımla.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*