Karışım Vanası Nedir ? Karışım Vanası Nasıl Çalışır ?

Karışım Vanası Nedir ? Karışım Vanası Nasıl Çalışır ?

Borudan gelen yüksek sıcaklıktaki suyu şebeke suyundan gelen soguk suyla karıştırıp istenilen sıcaklıkta su elde etmeye yarayan karıştırıcı vanadır.Vana gövdesindeki termal eleman hareket ederek gelen sıcak ve soguk suyu orantılı olarak karıştırır ve istenilen sıcaklıkta suyu oluşturur.Vananın kafasındaki yerden istenilen sıcaklıga dereceye ayar yapabiliriz.Karışım vanasının 3 adet agzı bulunmaktadır.Bunların ikisi su giriş agzı (sıcak-soguk olmak üzere) üçüncüsüde çıkış agzıdır yani istenilen karışmış olan su çıkışıdır.Eger ki sıcak su kesildi diyelim soguk suda otomatik olarak kesilir.Yani haşlanmayı önler.Vana içindeki malzeme haşlanmaya dayanıklı malzemedir.Vananın verimli çalışabilmesi için sıcak su girişi ile soguk su girişi arasındaki basınç farkı max. 2,5 bar olmalıdır.Aradaki fark  daha fazlası oldugu zaman istenilen sıcaklıgı elde edemeyiz.

Karışım Vanası Kullanım Alanları

 • Güneş enerjisi sistemlerinde
 • Yerden ısıtma sistemlerinde
 • Boylerli sıcak su üreten sistemlerde
 • Sabit sıcaklık istenilen diger sistemlerde

Daha geniş olarak yazacak olursak,

örn. okullarda,otellerde,müstakil evlerde,apartmanda, iş yerlerinde,mutfaklarda,kreşlerde,endüstriyel uygulamalarda vs. vs.

Gelen arama kelimeleri

  mekanik tesisatta kullanılan vanalar
Sponsorlu Bağlantılar
|
Pin It

2 thoughts on “Karışım Vanası Nedir ? Karışım Vanası Nasıl Çalışır ?

 1. süleyman sarı 02 Kasım 2014 at 23:22 - Reply

  MERHABALAR
  ANTALYA DA 5 KATLI BİR BİNANIN 1. KATINDA KİRACIYIM , ÇATIDA AÇIK SİSTEM (BASINÇSIZ) GÜNEŞ ENERJİM VAR , BULAŞIK MAKİNASI VE ÇAMAŞIR MAKİNAM TEK GİRİŞLİ , SICAK SU GİRİŞİNE ÇEKVALF KOYARAK ,MUSLUKLARIDA YARIM AÇIK VAZİYETTE BIRAKARAK MAKİNAYA ILIK SU ALMAYI DÜŞÜNÜYORDUM , KARIŞIM VANALARINI GÖRDÜM , BU DAHA MANTIKLI FAKAT SORMAK İSTEDİĞİM MAKİNA ÇALIŞMAZKEN SOĞUK SU HATTINDAKİ BASINÇLI SU BASINÇSIZ SICAKSU HATTINDAN ÇIKARAK GÜNISIDA GERİ TEPME YAPARMI , YOKSA KENDİNDEN ÇEKVALFLİMİ , BUNLAR ?
  DİĞER SORUNUM GÜNISIDAN GELEN SICAK SUYU İLK AÇTIĞIMDA ÇOK AÇARSAM BASINÇLA HAVA KARIŞIMI GELİYO , FOT FOT EDİYO MUSLUĞUN BAŞINDA BİLMEYEN BİRİ OLSA KORKAR , HANIM ELDE BULAŞIK YIKARKEN SU HERYERE SIÇRIYO ,DAHA ÇOK SICAK SU İNENE KADAR YAPIYO SONRA BAZEN KESİLİYO,GÜNISININ SICAK SU KAZANINDA SICAK SU BORUSUNUN ÇIKIŞ YERİNİN KARŞI TARAFINI YUKARI KALDIRDIMKİ HAVA ALMA BORUSU BİRAZ DAHA SUYLA DOLU OLUNCA BU OLAYI KESERİM DİYE DÜŞÜNMÜŞTÜM FAKAT ÇÖZÜM OLMADI , NASIL BİR ÇÖZÜM ÖNERİRSİNİZ. ssari07@hotmail.com

  • Merhaba Süleyman Bey,
   Karışım vanaları iki suyu birbirine karıştırdığı doğru fakat sizinde aklınıza takıldığı gibi kendi içerisinde çekvalf yok dolayısı ile soğuk suyunuzla karıştırdığınızda basınçsız olan sıcak su tarafına geçiş olacaktır.
   Size önerim ufak kombi pompalarını araştırabilirsiniz isterseniz çok büyük bir basınç elde edemezsiniz fakat makinelerin basıncı algılayacağı suyu basabileceği kanaatindeyim.
   Saygılarımla.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*