Eşanjör nedir ? Eşanjör Çeşitleri Nelerdir ? Eşanjör Nerelerde Kullanılır ?

Eşanjör nedir ? Eşanjör Çeşitleri Nelerdir ? Eşanjör Nerelerde Kullanılır ?

Hiçbir şekilde herhangi bir fiziksel temas olmadan aralarında ısı farkı olan , iki yada daha çok akışkanın birbirine karışmaksızın birinden digerine ısı transferini gerçekleştiren mekanik ekipmanıdır.

Eşanjör Çeşitleri :

  • Borulu Eşanjör

Bu tip eşanjörler, petrol rafineleri ve diğer büyük kimyasal prosesler içeren tesislerde en yaygın kullanılan eşanjörlerdir.

  • Plakalı Eşanjör

Plaka boyutu ve plaka sayısı, içinden geçen akışkanın debisine, fiziksel özelliklerine, basınç düşümlerine , giriş-çıkış sıcaklık değerlerine ve istenen maksimum mukavemet değerine göre belirlenir.Plakalı eşanjörlerin en büyük özelliklerinden birisi plakaların kolayca eklenip çıkarılabilmesidir.İstenilen mukavemet degerine göre plaka arttırılarak veya azaltılarak yeni şartlara uygun hale gelmektedirler. Plakaların kolayca sökülebilmesi sayesinde plakalı eşanjörlerin temizlenmesi tahmin edildiğinden çok daha kolay yapılmaktadır.

Plakalı eşanjörler patentli plaka dizaynlarından oluşturulan yüksek türbülanslı akıştan dolayı borulu eşanjöre göre daha verimlidir.Malzeme agırlıgı olarak borulu eşanjöre göre daha hafiftir ve daha ucuzdur.

  •  Lehimli Isı Eşanjör

Sökülebilir tip eşanjörlere göre %25 borulu tip eşanjörlere görede 10 kat fazla verime sahiptirler.Boyut olarak ise borulu tip eşanjöre oranla %5-10’u kadar hacmi kaplarlar vede daha hafiftirler.1 C ‘lik sıcaklık değişimlerinde bile verimli olarak çalışmaktadır.

Eşanjörlerin Kullanım Alanları:

Enerji santralleri , bina ısıtma sogutma , klima santrtalleri ,bölgesel ısıtma veya sogutma uygulamaları , yüzme havuzlarının ısıtılması  vs.

Gelen arama kelimeleri

    eşanjör çeşitleri, eşanjör nedir, eanjr nedir
Sponsorlu Bağlantılar
|
Pin It

One thought on “Eşanjör nedir ? Eşanjör Çeşitleri Nelerdir ? Eşanjör Nerelerde Kullanılır ?

  1. MERHABA STİRLİNG MOTORLARDA KULLANILAN KÜÇÜK EŞANJÖRLER NASIL ÇALIŞIR VE NERELERDE BULABILIRIZ.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*