Boyler nedir ? Boyler Çeşitleri Nelerdir ?

Boyler nedir ? Boyler Çeşitleri Nelerdir ?

Degişik ısı kaynaklarından alınan suyu depolamaya , ihtiyaç olundugunda kullanmaya yarayan mekanik tesisat elemanıdır.Isı kaynaklarına örnek olarakta buhar kazanı , ısı pompası , güneş kollektörü , sıcak su kazanı veya elektrikli olarakta verebiliriz.

Boyler çeşitleri:

-Serpantinli boyler: (Çelik borulu , Bakır borulu)

  • Çift serpantinli boyler
  • Tek serpantinli boyler

Emaye kaplı tek serpantinli boylerler genellikle otellerde , restaurantlarda , villalarda veya sıcak su ihtiyacı olan mekanlarda buhar kazanına , güneş kollektörüne veya sıcak suya baglanılarak kullanılır.

Emaye boyler deposunun içinde yüzeyi camsı maddeyle kaplanmış olan bir metaldir.

-Elektrikli boyler:

Herhangi bir sıcak su kaynagı olmayan yerlerde örn. (ısı pompası , buhar kazanı , güneş kollektörü , sıcak su kazanı vs.) elektrik enerjisi ile çalışan boyler çeşitidir.

-Hızlı boyler:

Serpantinli boylerlere nazaran küçük hacimlerde ve daha kısa sürede ihtiyac olan sıcak suyu elde etmek amacı ile tasarlanmıştır.Dünyada ve ülkemizde son zamanlarda en çok kullanılan ve tavsiye edilen boyler çeşitlerinden biridir.

-Klasik tip boyler (Cidarlı boyler):

Geçmişten günümüze kadar yaygın olarak kullanılmış olan boyler çeşitidir ama kapladıgı alan ve sıcak su elde etme hızı yeni tip boylerlere nazaran yüksek oldugundan dolayı eski yaygınlıgını yitirmiştir.Boyler yüzeyi sıcak daldırma kaplı ve boyalı oldugundan dolayıda hijyenik açıdan pek uygun şartları taşıyamamaktadır.

-Kombi boyler:

Güneş enerjisinden faydalanılarak hijyenik sıcak su temini saglar.

-Gömlekli boyler:

Genellikle binalarda sıcak su ihtiyacını karşılamasında kullanılır.Boylerin ısıtıcı akışkanı buhar yada kalorifer kazanı olabilir.Genellikle kalorifer kazanları kullanılır.

 

Gelen arama kelimeleri

    boyler nedir, boyler ne ise yarar, boyler nasıl çalışır, boyler cesitleri, boyler nedir ne işe yarar, boyler bağlantısı, boyler sistemi nedir, boyler çalışma prensibi, sıcak su boyleri nedir, termoboyler nedir
Sponsorlu Bağlantılar
|
Pin It

2 thoughts on “Boyler nedir ? Boyler Çeşitleri Nelerdir ?

  1. Özkan Bey, makine montaj ve endüsriyel tesisat( yangın,sıhhi,doğalgaz,ısıtma-soğutma) üzerine bir firmada çalışmaya başladım. Makine mühendisiyim ve çalıştığım firma aynı zamanda birkaç yerde şantiyesi olan, büyüme aşamasındaki bir firma. Araştırma yaparken bu yazıya denk geldim ve yorumunuzu okudum ve galiba bende sizin izinizden gideceğim. Herhangi bir konuda yardımınıza ihtiyacım olduğunda size danışmak ve tecrübelerinizden faydalanmak isterim.

  2. 14 odali villada butik otel insaati yapiyorum. Sicak su konusunda herkes farkli yorum yapiyor, boyler sistemi sorunumu cözermi? Ne önerirsiniz?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>